Zakynthos

Spousta slunce

Ostrov Zakynthos leží v Jónském souostroví, západně od řecké pevniny. Turisté, kteří již svou letní dovolenou na Zakynthu někdy strávili, jej nejčastěji charakterizují jako místo s krásnými plážemi a bohatou nočním zábavou. Co do velikosti je Zakynthos v pořadí třetím z Jónských ostrovů. Větší jsou pouze Kefalonia a Korfu. Důvodem, proč na Zakynthos každým rokem přilétá nebo připlouvá tolik turistů nejen z Řecka, ale především z nejrůznějších zemí Evropy, jsou nejenom zdejší překrásné pláže, ale i celkový počet slunečních dní do roka. Zakynthu totiž dle několika měření patří první místo v pořadí množství celkových slunečných dnů do roka ze všech Jónských ostrovů.

Doprava na ostrov

Na řeckou pevninu, konkrétně na poloostrov Peloponés, je to z ostrova Zakynthos jen asi 15 kilometrů. Z hlavního města ostrova Zante vyplouvají směrem k Řecku každý den pravidelné trajekty. Návštěvníci ostrova, kteří by si během své dovolené na Zakynthu chtěli udělat výlet na řeckou pevninu, tak budou mít spoustu příležitostí tak učinit. I když Zakynthos leží blízko samotného Řecka, má své mezinárodní letiště. To je pro něj velkou výhodou zejména v rámci mezinárodního cestovního ruchu. Charterové lety z celé Evropy během léta pravidelně dosedají na mezinárodní letiště Zakynthos Airport. To je situováno asi 2 kilometry jižně od hlavního města. Většina těch nejznámějších prázdninových středisek na Zakynthu je situována na jeho východním pobřeží. Vzhledem k v hodné poloze letiště tak transfer po přistání do hotelu či apartmánu obvykle netrvá déle než půl hodiny.

Členité pobřeží

Pobřeží ostrova Zakynthos je poměrně členité. Snad s jedinou výjimkou, a tou je Laganaský záliv na jihovýchodě. Celková délka zakynthského pobřeží se blíží 130 kilometrům. Střídají se tu písečné pláže s drsnými skalisky, padajícími z výšky mnohapatrových domů až k hladině moře. Podél východního pobřeží se mohou turisté koupat na poměrně dlouhých písečných plážích, na západě se pak jedná většinou o pláže pouze několik desítek metrů dlouhé. Ty jsou často ukryté ve skalnatých zátokách. Severní pobřeží ostrova je pak charakterizováno drsnými skálami a útesy. Ty nejromantičtější pláže na Zakynthu jsou ve většině přístupné pouze po mořské hladině. Jsou totiž často lemovány vysokými útesy. Hornatý ostrov poskytuje svým návštěvníkům ještě jednu výhodu. A to zejména pro jedince, kteří rádi kombinují pobyt u moře s výlety do vnitrozemí. Možnost skloubit odpočinek u průzračně čistého a příjemně prohřáté moře s pěšími turistickými výlety po vnitrozemím je vítaným způsobem, jak strávit svůj zasloužený čas volna a odpočinku. Skalnaté pobřeží a kamenité dno moře u Zakynthu je též důvodem, proč je voda podél pobřeží ostrova až neuvěřitelně průzračná a čistá. To na Zakynthos láká milovníky šnorchlování a přístrojového potápění k objevování tajů podmořského života.

Jeskyně

Vedle překrásných pláží s bílým pískem, rafinovaně ukrytým mezi skalisky, proslul Zakynthos i svými jeskyněmi. Ty se často vyskytují i pod hladinou moře a jsou ideálním místem k průzkumu. Toho by se však měli účastnit jen zkušení jeskynní potápěči. K nejnavštěvovanějším místům na Zakynthu bezpochyby patří i takzvané Modré jeskyně. Ty se nacházejí na nejsevernějším výběžku ostrova, jen asi 300 metrů vzdušnou čarou od majáku Skinari. Pro turistiku byly objeveny na konci 19. století. Prakticky se jedná o jakési skalní chrámy, skrze něž je možné proplouvat na loďkách nebo proplavat. Temně modrá voda v jejich blízkosti vytváří zvláštní světelnou hru v momentě, kdy na ní dopadnou sluneční paprsky.

Laganas

Největším, a asi nejznámějším, letoviskem na ostrově Zakynthos je městečko Laganas. To je k nalezení ve stejnojmenném zálivu na jihovýchodním pobřeží ostrova. Zdejší pláž je dlouhá několik kilometrů a táhne se od Laganasu směrem ke Kalamaki. Povrch pláže je tvořen jemným zlatavým pískem a do vod Laganaského zálivu se svažuje jen pozvolna. Proto si tuto pláž oblíbili zejména rodiče s malými dětmi a také méně zdatní plavci. Pláž Laganas je známá tím, že neusíná ani po setmění. Letovisko Laganas je totiž jedním z nejrušnějších prázdninových středisek na Zakynthu. Na zdejší pláži jsou večer pořádány nejrůznější párty a podobné zábavné akce. Zajímavostí letoviska Laganas je ostrůvek Cameo. Ten je s pevninou spojen pěším mostem. Na ostrůvku je možno navštívit klub, jenž patří k nejvyhledávanějším centrům zábavy na Zakynthu.

Agios Sostis

Turisté, preferující naopak klidnější letoviska, co si chtějí dovolenou prožít v pohodě a bez turistického ruchu, si oblíbili letovisko Agios Sostis. Vesnička Agios Sostis leží asi dva kilometry severozápadně od Laganasu a ve srovnání s ním je o mnoho klidnější. Mezi oběma obcemi je příjemná pěší procházka. Vesnička Agios Sostis je charakteristická svými domky, vystavěnými od okraje úzké pláže směrem do vnitrozemí. Na pláži v Agios Sostis nechybí možnost rychlého občerstvení a jsou zde vyhlášené restaurace s tradiční řeckou kuchyní.

Alykanas

Spíše ke klidnějším prázdninovým střediskům na ostrově Zakynthos se řadí i Alykanas. Tato obec je k nalezení na severovýchodním pobřeží, ve vzdálenosti asi 15 kilometrů od hlavního města Zante. Povrch zdejší pláže pokrývá jemný zlatavý písek. A i tato pláž se sklání do průzračně čistých vod Jónského moře pozvolna. Proto je Alykanas oblíbené místo k rodinné dovolené. Aktivní jedinci se tady mohou věnovat nejrůznějším vodním a plážovým sportům. Mezi další, vesměs klidná letoviska na Zakynthu, se řadí i vesnička Limni Keri. Ta leží na jihozápadním okraji zálivu Laganas. Dále na jih se charakter pobřeží mění. Už jsou to spíše skály a je tu jen minimum možností ke koupání z pláží. Pláž v Limni Keri je oblázková a dala by se popsat jako klidná. Turisté, kteří chtějí na zdejší pláži provozovat vodní sporty, by se měli na Zakynthu poohlédnout spíše po jiném letovisku.

Agios Nikolaos

V severní části Zakynthu je oblíbeným prázdninovým střediskem vesnička Agios Nikolaos. Tato obec leží nedaleko nejsevernějšího výběžku ostrova Zakynthos v malém zálivu. Ve zdejší zátoce se mohou turisté koupat na pláži s jemným pískem. A i tato pláž se svažuje do příjemně prohřátého moře pozvolna. Děti či horší plavci se tady mohou bez problémů koupat v moři zcela samostatně. Drobnou nevýhodou pláže v Agios Nikolaos je skutečnost, že se sem ve volných dnech jezdí koupat obyvatelé hlavního města ostrova. Mezi Agios Nikolaos a vesničkou Argassi se ještě nachází pláž Banana Beach. Ta je dlouhou písčitou pláží, které chybí prakticky veškeré moderní zázemí. Turisté si tady ale vždy najdou nějaké místečko k opalování. Obvyklí návštěvníci pláže Banana Beach se dají charakterizovat jako jedinci, kteří nevyhledávají pláže s dlouhými řadami slunečníků a lehátek.

Pláž Navagio

K nejzajímavějším a také nejfotografovanější místům na ostrově Zakynthos bezesporu patří Pláž ztroskotání. Ta je k nalezení na západním pobřeží ostrova. Jde o nevelkou pláž s bílým pískem, schovanou pod vysokými útesy. Místní jí říkají Navagio. V jejím bílém písku rezaví vrak staré lodi a turisté se na ni mohou dostat pouze po mořské hladině. O tom, jak se ona rozpadající se loď na pláž dostala, se dodnes vedou spory. Místní říkají, že jde o vrak pašerácké lodi, která se snažila ukrýt před celníky. Daleko pravděpodobnější variantou je však možnost, že místní autority nechaly loď na pláž přitáhnout z důvodu zvýšení turistické atraktivity. Ať tak nebo tak, Pláž ztroskotání patří k nejnavštěvovanějším místům na ostrově Zakynthos. Turisté, kteří by se na tuto pláž chtěli podívat, tak mají možnost učinit buď z přístavu Laganas, nebo z blízkého přístavu Porto Vromi. Další možností, jak si pláž alespoň prohlédnout, je vyhlídka vysoko nad pláží. Právě z tohoto místa jsou pořizovány jedny z nejhezčích fotografií nejen z ostrova Zakynthos, ale z celého Řecka.