Ostrůvek Meganissi u Lefkady

Nedaleko ostrova Lefkada

Řecký ostrůvek Meganissi je se svou rozlohou jen něco málo přes 20 kilometrů čtverečních největším z malých ostrovů okolo známé a mezi turisty velmi populární Lefkady. Od té je vzdálen jen necelý kilometr. Meganissi je zároveň jediný ze všech malých ostrovů v blízkosti Lefkady, který je trvale obydlen. V celkem třech obcích žije na ostrově něco málo přes 1.000 stálých obyvatel.

Vhodné přírodní podmínky

Hlavním zdrojem obživy ostrovanů je rybolov a zemědělství. V hojné míře se tu pěstují olivy a vinná réva. Přímo na ostrově Meganissi se tyto plodiny dále zpracovávají ve výborný olej a skvělé víno. Místní jsou velmi přátelští a pohostinní. A proto každý, kdo zvolí tento ostrov za cíl své dovolené u moře v Řecku, bude na pobyt na Meganissi určitě ještě dlouho v dobrém vzpomínat.

Členité pobřeží

Pobřeží ostrova, čítající několik desítek kilometrů, lemují nejrůznější zálivy, zátoky a pláže. Je poměrně členité a tvoří jej především skaliska a útesy, nebo stráně nedalekých kopců. Ty bývají velmi často porostlé již zmiňovanými olivovníky nebo vinnou révou. Voda podél pobřeží ostrova je blankytně modrá a písek na několika místních plážích je vyhřátý od slunce. Na dotek bosých nohou příjemně teplý. Dovolená strávená na plážích Meganissi tak nebude postrádat vůbec nic z toho, co si turisté obvykle představují pod letní dovolenou u moře v Řecku.

Poznávání ostrova

Vzhledem k malé rozloze ostrova mají turisté, kteří jej o dovolené navštíví na více než jeden den, velkou šanci během svého pobytu prozkoumat Meganissi celý. Kdo patří mezi aktivní jedince nebo je duší dobrodruh a nebojí se výšlapů, by se měl vydat na výlet do zdejších hor. A i když se nejvyšší hora na ostrově u Megas Birnos šplhá do výšky pouhých 300 metrů, výlet po jejích svazích určitě stojí za to.

Další den je zase možné strávit třeba na zapůjčené loďce nebo člunu prozkoumáváním ostrova ze strany směrem od moře. Některá zákoutí, včetně známých podvodních jeskyní, jsou totiž dostupná pouze z moře.

Obce

Jek již bylo popsáno výše, na ostrově se nacházejí pouze tři malé vesničky. Jsou to Katomeri, přístav Spartohori a Vathy. Katomeri je zároveň jakýmsi hlavním městem. Na ostrově pochopitelně není letiště a turisté jsou na Meganissi dopravováni nejčastěji trajektem z blízké Lefkady.

Všudypřítomná pohoda

Meganissi je místem pro poklidnou dovolenou, které bude vyhovovat zejména turistů, kteří vyhledávají odpočinek a pohodu. Dlouhé procházky krásnou přírodou dodají energii. A je téměř jisté, že během toulek po ostrově téměř každý alespoň jednou narazí na některý z větrných mlýnů, kterých je na Meganissi kolem čtyřiceti.