Ostrov Mykonos

Součást Kyklád

Řecký Mykonos patří do souostroví Kyklad a leží zhruba na půli cesty mezi Řeckem a Tureckem, v průzračně čistých vodách Egejského moře. Asi 10 kilometrů severozápadním směrem od Mykonu se nachází ostrov Tinos, jižně od ostrov Mykonos pak leží ve vzdálenosti něco málo přes 20 kilometrů ostrovy Paros a Naxos.

Skalnatý ostrov

Rozloha ostrova Mykonos činí jen něco málo přes 80 kilometrů čtverečních. Hlavní město bylo pojmenováno stejně jak ostrov samotný, tedy Mykonos. Má především skalnaté žulové podloží a to je důvodem, proč se i na Mykonu, podobně jako na většině řeckých ostrovů v Egejském moři, obyvatelé a turisté na dovolené občas potýkají s nedostatkem pitné vody a musí s vodou šetřit.

Historie

Pojmenování nese Mykonos po Apollonovu vnukovi Mykonovi. A i když nepatří k největším řeckým ostrovům, jeho velkou výhodou je skutečnost, že na něm bylo vybudováno mezinárodní letiště. Turisté, cestující do letovisek na Mykonu na dovolenou, tedy nemusí přistávat na okolních ostrovech a do cíle své cesty se pak komplikovaně dopravovat trajektem. Z letadel, přistávajících přímo na Mykonu, přesedají do autobusů, které je za několik desítek minut přivezou až před hotel nebo apartmán. Lodní doprava je sice také jednou z možností, jak se na Mykonos dostat, ale z pohledu turistiky není příliš využívaná.

Větrné mlýny

Mykonos je proslulý velkým množstvím velmi zachovalých větrných mlýnů. Ty jsou rozesety po celém ostrově. Pro svou překrásnou přírodu, kvalitní služby na úrovni a celou řadu luxusních hotelů si jej ke strávení své dovolené často volí známé osobnosti nebo movitější turisté. Ti do ostrovních letovisek na pobřeží obvykle míří po moři se svými luxusními jachtami nebo letecky z Athén.

Klima

Počasí na ostrově je, stejně jako na většině středomořských ostrovů, velmi příjemné. Léta jsou horká a srážky se zde vyskytují jen opravdu velmi sporadicky. Pouze na některých místech na ostrově je poměrně větrno. Tato skutečnost však na Mykonos láká ke strávení letní dovolené nadšence do windsurfigu, kitingu a podobných sportů, ke kterým je potřeba silnější vítr. Ti se pak mohou na ostrově Mykonos jaksepatří vyřádit.

Pláže

Velkým turistickým lákadlem jsou mykonské pláže. Většina z nich je písčitá a vody v okolí ostrova jsou dokonale čisté. Mezi nejznámější pláže na Mykonu patří Paradise, Super paradise, Elia, Platis Yialos nebo Psarou. Nejdelší pláží ostrova je Kalo Livadi, nacházející se asi 2 kilometry od letoviska Ano Mera.