Ostrov Limnos

Ve vodách Egejského moře

Řecký ostrov Limnos (někdy též psán jako Lemnos) se nachází v severní oblasti Egejského moře. Je součástí prefektury Lesbos a od ostrova Lesbos samotného leží asi 70 kilometrů severozápadním směrem. Celková rozloha ostrova činí necelých 500 kilometrů čtverečních. Hlavní město Limnu nese jméno Myrina a leží na jeho západním pobřeží. Na ostrově Limnos jsou v čase dovolené k vidění kupříkladu zbytky mohutného benátského opevnění. Tato stavba má svůj původ už v dávných dobách starověku.

Nedaleko Chalkidiki

Limnos se nachází necelých 50 kilometrů východně od Athu, nejsevernějšího výběžku trojzubce poloostrova Chalkidiki. Za jasného počasí, které zde panuje prakticky celou letní sezónu, je z Limnu dobrý výhled až na svatou horu Athos na Chalkidiki. Dobře je vidět i opačným směrem, kde leží turecká pevnina. Díky své geografické poloze, která je na úrovni například populárního středomořského ostrova Mallorca, panuje na ostrově Limnos velmi příjemné a teplé klima. Především v letních měsících, kdy tady spadne skutečně jen minimum srážek, si tu návštěvníci na dovolené mohou užít dosytosti horkého řeckého slunce.

Pobřeží Limnu

Ostrov Limnos se může pyšnit velmi pestrým a členitým pobřežím, bohatým na nejrůznější zátoky a zálivy. Samozřejmě nechybí ani nádherné a čisté písčité pláže. I přes to všechno však není turisticky tak využíván jako některé sousední ostrovy. Z tohoto důvodu je ideálním místem pro strávení klidné a ničím nerušené odpočinkové dovolené u moře.

Při svých procházkách po ostrově Limnos si tak turisté mohou naplno vychutnat původní ostrovní atmosféru a nedotčenou přírodu. Členité pobřeží se táhne v délce přesahující 250 kilometrů. Je tvořeno především zálivy, zátokami, řadou romantických pláží a také skalisky. Ta se nad mořskou hladinu zvedají především v severozápadní části ostrova Limnos, kde se také nalézá nejvyšší hora na ostrově Skopia. Nedaleko odtud se tyčí další vrcholek Viglia.

Pláže

Pláže na ostrově Limnos bývají mnohými znalci Středomoří označovány za jedny z nejhezčích z celého Egejského moře. Voda je průzračně modrá, čistá a doslova vybízí k potápění, popřípadě daleko dostupnějšímu šnorchlování. Velké popularitě se mezi turisty těší pláž Plati. Ta se se nachází asi 2 kilometry od hlavního města v jihozápadním cípu Limnu. Je dlouhá téměř 3/4 kilometru a návštěvníci tu mají k dispozici nejrůznější bary a taverny pro občerstvení.

K dalším oblíbeným plážím pro trávení letní dovolené u moře patří například Riha Nera nebo Myrina. Na nich si mohou návštěvníci vyzkoušet širokou nabídku nejrůznějších vodních sportů nebo ochutnat lahodné rybí speciality v místních tavernách. Velmi zajímavou ostrova Limnos je pláž Kokkina. Ta nese název podle červeného písku, který se tu nachází. K romantickým večerním procházkám pak láká pláž Makris Gialos, která se táhne na vzdálenost několika kilometrů.