Ostrov Lesbos

Třetí největší

Na severovýchodě Egejského moře, jen asi 8 kilometrů od břehů Turecka, jedné z velmi oblíbených prázdninových destinací, se nachází co do velikosti třetí největší ostrov Řecka Lesbos. Ten bývá v některých propagačních materiálech označovaný též jako Lesvos. Celková rozloha ostrova Lesbos činí více než 1.600 kilometrů čtverečních. Trvale na něm žije zde téměř 85.000 obyvatel.

Ostrov oliv

Lesbos je, na rozdíl od většiny ostrovů v Egejském moři, velmi úrodný. Díky olivovníkům, které zde rostou téměř na každém kroku, si získal trefné přízvisko ostrov oliv. Hlavním městem ostrova je Mytilini. Pro turisty na dovolené je atraktivní především díky svému zachovalému historickému jádru s původní architekturou, muzeem a hezkou řádkou nejrůznějších kostelů a kostelíků.

Původní charakter

V průběhu posledních desetiletí se Lesbos téměř nezměnil. Snaha místních nepodlehnout vlivu moderního cestovního ruchu je, hlavně ve srovnání s dalšími řeckými ostrovy, na první pohled patrná. Ale i tak zde mohou turisté v průběhu dovolené najít rušná a pulzující letoviska, vhodná k prožití skvělé dovolené v Řecku. Ta se bude líbit zejména těm návštěvníkům, kteří mají i o dovolené u moře rádi, když to kolem nich jak se říká žije. Lesbos se může pochlubit největším počtem slunečních dní v roce ze všech ostrovů Egejského moře. Během léta se tu denní teploty pohybují mezi 35 – 40 stupni Celsia.

Zajímavá místa

Povrch ostrova je především hornatý, ale ani tak netrpí nedostatkem zeleně. Ostrovu dala vzniknout dávná sopečná činnost a jejím neklamným důkazem je i milióny let starý zkamenělý les. Ten se nachází v západní části ostrova. A právě do těchto míst míří na výlet spousta návštěvníků ostrova, dychtící rozšířit si dovolenou o poznávání jeho historie. Na Lesbos také velmi často míří na dovolenou turisté s dermatologickými a zažívacími potížemi. Tyto choroby a neduhy se totiž léčí ve zdejších lázních. Hlavní léčebná zařízení se nacházejí v oblastech Thermi, Eftalou nebo v Polichnitosu.

Pláže

Valná většina turistů si však Lesbos volí jako cíl své dovolené hlavně a především kvůli jeho nádherným plážím. Hned několik z nich se pyšní oceněním Modré vlajky EU, což svědčí o jejich čistotě a kvalitě. Z těch nejlepších pláží stojí za zmínku například Agios Isodoros, Kagia, Mylovos, Kampos, Nifdad, Mytilini, Plomari, Sigri nebo Skala Kalloni. Po dni, stráveném na vyhřátých plážích, pak určitě přijde vhod návštěva některé z místních hospůdek a restaurací. V nich zkušení místní kuchaři připravují turistům lahodné pokrmy z čerstvě ulovených ryb a dalších plodů moře.

Turistika

Lesbos se také stal jedním z nejoblíbenějších míst pro dovolenou mezi milovníky pěší turistiky. Důvodem je zdejší malebná příroda, ve které lze kupříkladu spatřit téměř 300 druhů volně žijícího ptactva. Uprostřed tohoto dokonalého prostředí nebo při odpočinku na těch nejkrásnějších plážích Středomoří pak drtivá většina návštěvníků Lesbu před odjezdem lituje, že jejich dovolená už končí.