Ostrov Lefkada

Jónský ostrov

Řecká Lefkada patří do skupiny Jónských ostrovů, které leží západně od Řecka v Jónském moři. Celé souostroví bývá někdy nazýváno Heptanés (7 ostrovů). S spolu s ostrovem Lefkada ji tvoří Korfu, Paxos, Kefalonia, Ithaka a nejjižněji ležící Zakynthos. Někdy k nim bývá řazena také Kythira, která však leží až u jižního mysu poloostrova Peloponés.

Dostatek vody

Jónské ostrovy jsou někdy nazývané také zelenými ostrovy díky své barvě. Svěží zelenou totiž spatří turisté, přilétající nebo připlouvající na Jónské ostrovy, Lefkadu nevyjímaje, jako první. Jsou porostlé bujnou a sytě zelenou vegetací. Nejběžnější dřevinou na Jónských ostrovech je cypřiš. Stejně, jako Lefkada, i zbylé ostrovy Jónského moře se mohou pyšnit příjemným přímořským klimatem a dostatkem srážek během zimního období, kde na ně necestuje tolik turistů. Srážky a vhodné klima svědčí ostrovnímu zemědělství. Lefkada i zbývající Jónské ostrovy jsou vyhlášeny pěstováním oliv, vinné révy a několika druhy zeleniny a ovoce.

Pláže Lefkady

Samotný ostrov Lefkada je znám mezi turisty a cestovateli průzračně čistou vodou v moři podél jeho pobřeží a řadou krásných písečných pláží. K nejnavštěvovanějším patří pláže podél západního pobřeží ostrova Lefkada, tedy směrem od řecké pevniny. Že Lefkada patří k velmi oblíbeným ostrovům pro letní dovolenou v Řecku potvrzuje je fakt, že sem každý rok přilétají či přijíždějí tisíce turistů z celé Evropy. To, že mohou na ostrov turisté nejen přiletět, ale také přijet, jim umožňuje otočný most, který spojuje ostrov s řeckou pevninou.

Západ ostrova

Na západním pobřeží Lefkady se až do současnosti zachovala příroda ve své původní kráse. Nařízení zdejších úřadů kupříkladu brání stavbám rozlehlých hotelových komplexů v tomto regionu. Turisté tedy nemohu očekávat, že na západě ostrova Lefkada narazí na standardní turistický servis. U pláží by zde jen těžko hledali taverny nebo další obvyklou turistickou vybavenost.

Porto Katsiki

K nejznámějším plážím na ostrově Lefkada patří pláž u letoviska Porto Katsiki. Ta se pravidelně umisťuje v nejrůznějších žebříčcích hodnocení světových pláží. Podobně, jako další z lefkadských pláží na západním pobřeží, je i pláž Porto Katsiki hůře přístupná. Až k ní vede klikatá silnice a z tohoto důvodu je počet turistů, kteří se na této pláži sluní a koupou, o něco vyšší než na dalších plážích západního pobřeží ostrova. Pláž je situována na jihozápadním výběžku ostrova a malebné okolí dokreslují mohutné pískovcové skály. Povrch pláže samotné je tvořen bílým a nádherně jemným pískem.

Egremni

Za zmínku také určitě stojí pláž Egremni. Ta se nalézá necelých 10 kilometrů severně od Porto Katsiki. Podobně, jako pláž Porto Katsiki, je i Egremni těžko přístupná. Ovšem na rozdíl od dříve jmenované pláže nevede k Egremni žádná silnice a turisté musí absolvovat sestup po více než třech stovkách schodů. Pláž Egremni měří na délku více než jeden kilometr a povrch je tvořen jemným bílým pískem. Vzhledem k problematické dostupnosti bývá tato pláž ostrova Lefkada i během hlavní turistické sezóny prakticky liduprázdná.

Kathisma a Pefkoulia

Kdo by si chtěl na Lefkadě užít alespoň částečného servisu na zdejších plážích, měl by zamířit na severozápadní pobřeží. Zde se nalézají pláže Kathisma a Pefkoulia, které tvoří jakousi výjimku z pláží ostrova Lefkada. Turisté si zde mohou užívat obvyklého plážového servisu, který zahrnuje půjčovny lehátek a slunečníků, možnost využití sprch se sladkou vodou a toalet a nechybí ani restaurace a stánky se rychlým občerstvením.

Městské pláže

Městské pláže v letoviscích Vasiliki v zálivu na jižním pobřeží Lefkady a stejně tak i pláže v letovisku Nidri u východních břehů ostrova budou vyhovovat těm z turistů, kteří si chtějí užít veškerého luxusu a komfortu. Ani na těchto plážích nechybí možnost zapůjčení plážových lehátek a slunečníků. K dispozici jsou tady sprchy, toalety a převlékací kabiny. Nedaleko pláží je možné zajít na něco dobrého do několika restaurací, taveren a stánků se rychlým občerstvením. Na pláže je, na rozdíl od pláží na západě ostrova Lefkada, snadný přístup. Tato skutečnost je ovšem současně důvodem, proč na těchto plážích lze jen stěží očekávat soukromí a klid, a to především během nejvyšší sezóny dovolených.