Ostrov Kréta

Největší v Řecku

Největší ostrov Řecka Kréta bývá velmi často označován jako nejpopulárnější a nejnavštěvovanější ze všech řeckých ostrovů. Jeho jižní poloha umožňuje návštěvníkům Kréty strávit v příjemném středomořském prostředí dovolenou až do pozdních podzimních měsíců.

Krétské moře je příjemně teplé a ideální ke koupání ještě na konci října. Fíkovníky nabízejí příjemný stín a teploty kolem 25 stupňů lákají turisty k výletům po ostrově. Kdo někdy Krétu navštívil, musí potvrdit, že Zeus, nejvyšší z antických bohů, který si vybral Krétu ke svému zrození, volil velmi dobře a moudře.

Rozdílný sever a jih

Sever ostrova je doslova posetý nejrůznějšími hotely a hotelovými areály a dlouhé písečné pláže lákají ke koupání a slunění. Opakem je klidný jih, kde malé rybářské vesnice lákají návštěvníky na dovolené k procházkám a krásné romantické pláže, včetně nudistických, zvou k odpočinku a opalování v hřejivých paprscích středomořského slunce.

Aktivity

Slunění a rozpustilé radovánky ve vodách okolo Kréty ovšem nejsou jediné činnosti, které svým návštěvníkům o dovolené n moře krétská letoviska nabízejí. Značná část turistů na Krétu přilétá nebo připlouvá kvůli poznávání místních přírodních a kulturních krás. K individuální prohlídce ostrova je vhodné vypůjčit si malý skútr nebo automobil a vydat se na průzkum ostrovní krajiny. Kréta má určitě hodně co nabídnout a nikdo se nemusí bát, že by se při výletech po ostrově nudil.

Památky

Starý přístav Matala patří k nejvíce vyhledávaným a navštěvovaným místům na Krétě. V těchto místech totiž ztroskotala loď krále Meneláa, když se vracel z dobyté Troje. Římané tu poté vybudovali hroby vytesané do šikmé skály, které zde mohou turisté obdivovat až do dnešních dnů. Na milovníky historických památek čeká na ostrově pevnost Frangokastelo, která se vypíná do výšky přímo na mořském břehu. Toto starobylé opevnění pochází již z roku 1371 a bylo vybudováno Benátčany, kteří v té době ostrov ovládali.

Příroda

Tomu, kdo preferuje poznávání přírody, bývá velmi často doporučován výlet na jih Kréty, do soutěsky jménem Samaria. Jde o nejdelší kaňon Evropy s délkou úctyhodných 18 km. Celý jej projít trvá středně zdatnému jedinci okolo sedmi až osmi hodin. Je příjemné, že všude po cestě vyvěrají prameny s čistou a chladivou vodou a k osvěžení vyzývají malá přírodní jezírka. Cesta obvykle končí u moře, odkud se lze pohodlně dopravit zpět k hotelu lodí. Samotný vstup do soutěsky vyjde turisty zhruba na 5 EUR.