Ostrov Kos

4 kilometry od Turecka

Populární řecký ostrov Kos je se svou rozlohou téměř 300 kilometrů čtverečních třetím největším ostrovem souostroví Dodekenés (česky Dvanáctiostroví), ležícího v samém východním cípu Řecka. Jeho délka je sice velmi slušných 40 kilometrů, ale široký je pouze kilometrů osm. Další velmi populární prázdninová destinace, kde tráví dovolenou turisté z celé Evropy, turecký poloostrov Bodrum, je od ostrova Kos na dohled východním směrem. Úžina mezi nimi je široká pouhé 4 kilometry.

Větrný jih

Reliéf podél jižního pobřeží ostrova Kos je tvořen především horami. Je zde také, na rozdíl od severní části, poměrně větrno. I to je důvodem, proč je jižní část Kosu tak častým cílem dovolené vyznavačů nejrůznějších vodních sportů, surfování a plachtění. K plachtění a plachtařským sportům panují na jihu ostrova Kos ideální podmínky.

Odpočinkový sever

Severní část ostrova Kos je naopak poměrně rovinatá. Vedle obligátní relaxace na písečných plážích je též jako stvořená k cyklistice. Není se tedy co divit, že jízdní kolo je na ostrově velmi oblíbeným a hojně využívaným dopravním prostředkem. Ale ani pokročilejší a zdatnější cyklisté nepřijdou o dovolené na Kosu zkrátka. Pokud se vydají jižním směrem, čekají na ně středně obtížné a příjemně zvlněné trasy a kopce.

Vnitrozemí

Hora Dikeos na severu, nebo hora Sympatro na jihu, jsou ideálními místy pro horskou turistiku. Stezky, vedoucí k jejich vrcholům, jsou středně obtížné až lehčí a neměly by výletuchtivým turistům činit větší problémy. Za návštěvu stojí během dovolené na Kosu i zdejší malebné horské vesničky. Protože masový turismus, který průběžně mění tvář ostrova Kos, se do těchto výšek zatím nedostal, je zde možné zažít na vlastní kůži původní způsob života ostrovanů.

Letovisko Lambi

Na severozápad od hlavního města Kos, na nejsevernějším výběžku ostrova, se nachází malé městečko Lambi. Jeho součástí je hezká písečná pláž, jako stvořená ke koupání a slunění se v paprscích středomořského slunce. Podél pobřežní promenády se nachází celá řada nejrůznějších obchodů, restaurací, taveren a barů. Výhodou tohoto střediska je blízkost k hlavnímu městu. K dopravě do jen necelé 2 kilometry vzdáleného Kosu turisté často využívají právě zmiňovaná jízdní kola nebo ostrovní hromadnou dopravu.

Psalidi

Asi 4 kilometry od hlavního města na východ, směrem na Agios Fokas, se nachází malebná přírodní oblázková pláž Psalidi. Silnice, která spojuje Agios Fokas a hlavní město Kos, je zároveň jakousi promenádou. Podél ní se nalézá mnoho obchodů, taveren a barů a též půjčoven kol a motocyklů.

Mastichari

Mastichari je klidná rybářská vesnička vzdálená asi 30 kilometrů od hlavního města. Ti, kdo míří na dovolenou právě do těchto míst, hledají hlavně klid, pohodu a také písečné pláže. Těch je v okolí letoviska Mastichari hned několik. Z přístavu ve vesničce je též dobré trajektové spojení na blízké ostrovy Kalymnos a Pserimos.