Ostrov Korfu

Smaragdový ostrov

Ostrov Korfu, který je součástí Jónského souostroví na západě Řecka, bývá často označován různými přívlastky. Říká se mu smaragdový, zelený, kouzelný, tajuplný, perla Ionského moře, ostrov Geralda Dürella nebo také ostrov císařovny Sissy. Korfu doslova připomíná kvetoucí zahradu. Všude se díky dostatku vláhy daří olivovníkům, cypřišům, jalovci, borovicím či třeba oleandrům. Skutečným botanickým pokladem je ale více než 50 druhů volně žijících orchideí.

Gerald Durell

Kdo se chce o pestré ostrovní flóře nebo fauně Korfu dozvědět více, tomu nezbývá než doporučit knihy anglického zoologa Geralda Durella. Spisovatel v nich zábavnou a velmi poutavou formou popisuje své dětství, které prožil spolu s matkou a bratrem na tomto ostrově. A ačkoliv byly Durellovy knihy o Korfu poprvé vydány před několika desítkami let, jeho popis a charakteristika ostrovanů, jejich zvyklostí a tradic, je stále aktuální i v současnosti.

České knihy o ostrově

Dalším zajímavým čtením o ostrově jsou knihy Příběhy z olivového ostrova aneb Když na Korfu kvetou mandloně od Pavly Smetanové. Autorka již žije na ostrově více než 10 let a její postřehy jsou prodchnuty láskou a obdivem k novému domovu. To jí umožňuje bezezbytku vnímat jak krásu a poezii Korfu a jeho obyvatel, tak i méně příjemné stránky zdejšího života.

Sever

Severní část je převážně hornatá a také se zde nachází nejvyšší pohoří Pantokrator. Zdejší vrcholy mají vápencový základ a právě vápenec je základním stavebním kamenem celého ostrova. Dodnes zde amatérští i profesionální archeologové a badatelé nacházejí zkameněliny drobných mořských živočichů a rostlin. Ty se vyskytují v hojném množství po celém Korfu a připomínají původ horniny, ze které ostrov vznikl.

Dovolená

Turisté se na Korfu velmi rádi a častokrát i opakovaně vracejí. O dovolené tu na ně čekají nádherné a dlouhé písečné pláže, stejně tak jako malé zastrčené minipláže. K těmto malým plážím je často možné se dostat pouze po vodní hladině a svým návštěvníkům poskytují tak žádaný klid a naprosté soukromí. Naopak večer lákají k návštěvě vyhlášené taverny s čerstvými úlovky z vod v okolí ostrova a dalšími gastronomickými specialitami.

Poznávání ostrova

Na ostrově je k nalezení mnoho míst, která stojí o dovolené za návštěvu. Za všechny stojí za to jmenovat například hlavní město Korfu, klášter Vlacherna, letohrádek císařovny Sissy, již zmiňované pohoří Pantokrator, turisticky atraktivní lokalitu Paleokastritsa s jeskyněmi, vesničku Lakones s vyhlídkou Bella Vista, letovisko Sidari s bizarními skalními útesy a spoust dalších zajímavých míst.

Okolní ostrovy

V blízkosti Korfu se také nachází celá řada ostrovů. Mezi nimi jsou například Antipaxos, Lagudia, Gravia, Lazareto, Otupni, Paxos, či Vidos. Za návštěvu ale většinou stojí asi jen 2 nejznámější a současně největší – Paxos (někdy označovaný coby Paxi) a Antipaxos.