Ostrov Chios

Pravé Řecko

Řecký ostrov Chios je trochu jiný než většina známých a populárních ostrovů. Kdo již na Chiu někdy trávil svou dovolenou nebo jej v minulosti navštívil z jiného důvodu, určitě může potvrdit, že právě zde lze na vlastní vlastní kůži zažít atmosféru skutečného a autentického Řecka a ne jen komerční pozlátko, vybudované především kvůli masovému turismu.

Nedotčen masovou turistikou

Chios totiž stále ještě není tak poznamenán a dotčen cestovatelským průmyslem jako jiné řecké ostrovy. Návštěvníci ostrova tak mají jedinečnou příležitost prožít na něm pohodovou a hlavně ničím nerušenou dovolenou.

Je až s podivem, že cestovatelům a turistům, kteří přistanou na ostrově coby cíli své cesty za relaxací, nabízí Chios i v dnešní uspěchané době o dovolené stále ještě v první řadě 100%-ně čistý odpočinek. Na návštěvníky čeká na Chiu v první řadě typická řecká atmosféra, vytříbená a velmi lahodná ostrovní kuchyně, inspirovaná vlivy jak evropskými, tak orientálními a také monumentální antické památky z dob, kdy na ostrově vzkvétal obchod s pryskyřicí lentišku zvané masticha.

Pátý největší v Řecku

Chios je poměrně velkým ostrovem. Co do velikosti si drží pátou příčku mezi řeckými ostrovy. Jeho rozloha dosahuje hodnoty skoro 900 kilometrů čtverečních. Členité pobřeží Chiu svou délkou přesahuje 200 kilometrů. Je situován do východní, resp. severovýchodní části Egejského moře. Od pobřeží Turecka je vzdálen jen několik málo kilometrů. Vzhledem k jeho rozloze nepřekvapuje skutečnost, že nejvyšší hora ostrova se šplhá až do výšky téměř 1.300 metrů. Hlavním městem ostrova a zároveň administrativním centrem je Chios, město nesoucí stejný název jako ostrov sám.

Vnitrozemí

Hory a další vrcholy ostrova Chios jsou porostlé bohatou vegetací. Té se tady, díky příznivému klimatu a na Egejské moře i dostatku vláhy, dobře daří. Typickým ostrovními rostlinami jsou četné druhy jasmínů, divoce rostoucí tulipány a také tymián. Ostrované na svých pozemcích a v sadech pěstují pomeranče, mandarinky, fíky a granátová jablka. Jižní část ostrova Chios je pak do dnešních dnů vyhlášená zpracováním chioské pryskyřice. O té je již po staletí známo, že má na lidský organismus blahodárné a léčivé účinky.

Dovolená

Ti z turistů, kteří míří na Chios kvůli aktivně strávené dovolené, nebudou v žádném případě zklamáni. Ostrov je znám svými mohutnými vlnami, za které vděčí silnému severozápadnímu proudění. Severní region je tedy ideálním místem pro dovolenou především pro příznivce windsurfingu, kiteboardingu a dalších plachtařských sportů. Na vyznavače pasivního odpočinku a poklidného povalování se na plážích, nejlépe u šplouchajících vln moře, čeká na Chiu, a to hlavně podél jeho jižního pobřeží, spoustu nádherných písčitých pláží.

Výlety

Koho pak slunění se a sladké nicnedělání o dovolené na ostrově Chios omrzí, může například podniknout výlet trajektem do nedalekého Turecka. Nebo je možné vypůjčit si auto, malý motocykl či kolo a na vlastní pěst se vydat za poznáním krás a tajů tohoto mimořádného řeckého ostrova.